Mreže in programi, v katere se lahko vključijo šole:
- Slovenska mreža zdravih šol se odziva na probleme v zvezi z zdravjem otrok in mladostnikov ter izvaja preizkušene programe za promocijo zdravja na telesnem, duševnem, socialnem in okoljskem področju zdravja za učence, učitelje in starše. Mreža je del Evropske mreže zdravih šol – SHE mreža
- Program Ekošole na področju trajnostne mobilnosti temelji na mentorstvu in skupini otrok oz. mladih, ki prepoznavajo možnosti za izboljšave in rešitve. Predvidene so tudi aktivnosti po posameznih starostnih skupinah.
- Programi Javne agencije za varnost prometa primarno naslavljajo varnost v prometu. Učencem in staršem so predstavljene varne oblike pešačenja, kolesarjenja, uporabe JPP in avtomobila. Neposredno programi Javne agencije za Varnost v prometu ne izpostavljajo trajnostne mobilnosti, vendar je prometa vzgoja za otroke ključna za mobilnostne navade v odraslem obdobju.
- Zdravje v šoli je program, ki nagovarja duševno zdravje, zdravo prehrano in gibanje. Na področju gibanja so podane predvsem usmeritve za aktivno preživljanje odmorov, rekreacijo in vpeljavo gibanja pri podajanju učne snovi.
- Evopski teden mobilnosti vsako leto poveže na tisoče evropskih mest v prizadevanjih za človeku in okolju bolj prijazne načine mobilnosti. Vsako leto med 16. in 22. septembrom po vsej Evropi potekajo številne aktivnosti, ki spodbujajo k pametni in trajnostni mobilnosti kot dobri investiciji. Promocija in organizacija evropskega tedna mobilnosti poteka ravno s ciljem vzpodbujanja spremembe naših navad, načinov razmišljanja in prometnih praks v bolj trajnostno naravnane in človeku prijazne pristope.
Viri in literatura
- Odprta ulica: Kako
zapretiodpreti ulico zaprometljudi - Smernice za šolske poti
- Varneje v šolo: Smernice za postavitev in izvedbo urbane opreme ter arhitekturnega oblikovanja prometnih površin za izboljšanje prometne varnosti otrok – šolarjev
- Hoja – temelj trajnostne mobilnosti: Nacionalne smernice za infrastrukturo za hojo