Aktivno v šolo
Zdravo mesto
Namen priročnika je predstaviti spremljano hojo v šolo s Pešbusom in Bicivlakom ter ponuditi osnovne informacije za potrebe uspešne organizacije in izvedbe aktivnosti. Priročnik uporabnika korak za korakom vodi pri izvajanju dejavnosti spremljane hoje v šolo od oblikovanja in širjenja pobude do pridobivanja podpornikov na šoli in zainteresiranih staršev do praktične organizacije. Predstavljene so ciljne skupine in ključni deležniki, dejavniki, ki vplivajo na aktivno hojo v šolo v lokalnem okolju, in namigi za motiviranje potencialnih izvajalcev in udeležencev. Posebej so zbrana podrobna navodila za organizacijo in izvedbo spremljane hoje v šolo z Bicivlakom ter navodila za uporabo podpornih gradiv in materialov.
Z oddajo izpolnjenega obrazca se bo prikazala povezava, prek katere boste s klikom prenesli gradiva za izvajanje Pešbusa in Bicivlaka na vaš računalnik. Gradiva so zasnovana na večletnih izkušnjah iz prakse. Zajemajo vsa potrebna gradiva, s katerimi si boste pomagali organizirati in izvajati aktivnosti ter predstavitev, s katero lahko nagovorite starše ter druge lokalne deležnike in potencialne spremljevalce. Vsa gradiva so brezplačna, z njihovo uporabo se zavežete k upoštevanju priloženih pogojev uporabe. Brezplačne fizične materiale (table za označevanje postaj, vozovnice, nalepke, štampiljke ipd.) lahko zaprosite na info@aktivnovsolo.si.
Zloženko lahko uporabite tako, da na roditeljskih sestankih, ali pa tudi sicer, staršem predstavite pomen za zdravje, ki jih ima aktivna pot v šolo za šolarje. V zloženki svetujemo staršem, na kakšne načine lahko omogočajo aktivno pot v šolo otrokom, in predstavimo, kaj sta Pešbus in Bicivlak. Zloženko lahko natisnete tudi sami na A4 format in jo s pomočjo navodil sami zgibate.
Usposabljanje je namenjeno predstavnikom šol in občin ter vsem drugim, ki bi v svojem kraju želeli prostovoljno pomagati pri organizaciji Pešbusa in/ali Bicivlaka. Udeležence opremi z vsemi potrebnimi informacijami za uspešno organizacijo in izvedbo Pešbusa in Bicivlaka, ponuja pa tudi priložnost za preverjanje izkušenj iz prakse. Izvaja se vsaj enkrat letno. Prek povezave lahko dostopate do video posnetkov z usposabljanja, ki je potekalo prek spletne platforme Zoom 31. 3. 2021. Na posnetkih je po korakih predstavljen potek priprave in izvedbe aktivnosti Pešbusa in Bicivlaka od ideje in prijav do priprave prog in izvedbe. Za nove termine usposabljanj sledite novicam ali se prijavite na prejemanje e-novic prek obrazca na dnu spletne strani.
Obvestilo o lepem vremenu lahko šole posredujejo staršem in jih tako opomnijo na vse prednosti, ki jih prinaša aktivna hoja otrok v šolo, še posebej takrat, ko je lepo vreme in resnično ni izgovorov, da otroke v šolo vozimo z avtomobilom. Sicer menimo, da je hoja možna v vseh vremenskih razmerah, a iz prakse vemo, da starši včasih vseeno potrebujejo malce spodbude, da se spomnijo, kako pomembna je aktivna hoja v šolo za razvoj in dobro počutje njihovih otrok.
Druga gradiva
Priročnik je namenjen ravnateljem, učiteljem in zaposlenim na osnovnih šolah ter občinah. Namen priročnika je spodbuditi urejanje šolskih okolišev po načelih trajnostne mobilnosti, predvsem pa omogočiti otrokom lažje, bolj varno in bolj udobno pešačenje ter kolesarjenje v šolo. S tem namenom smo v priročniku zajeli sodobne organizacijske, promocijsko-izobraževalne in infrastrukturne ukrepe. Zaključimo z odgovori na vprašanja, na katera smo naleteli med izvajanjem projekta Trajnostna mobilnost v šoli.
V okviru programa bo izdelan Priročnik Načrtujmo skupaj zdrava mesta!, ki bo ponazarjal praktične primere iz izkušnje z izdelavo treh testnih lokalnih načrtov hodljivosti ter primerov, ki so jih v procesu Usposabljanja izdelajmo skupaj lokalni načrt hodljivosti pripravile izbrane občine in načrtovalci.
Hoja je zdrava. Dobrodejno vpliva na počutje, kakovost spanca in duševno zdravje ter krepi zdravje na sploh. Redna hoja preprečuje in blaži nekatere ključne kronične nenalezljive bolezni, kot so srčno žilne bolezni, sladkorna bolezen tipa 2, rak na črevesju in rak dojke ter bolezni kostno mišičnega sistema. Hoja pomaga uravnavati previsoko telesno težo, povišan pritisk in holesterol. Zmanjšuje simptome nemirnosti ob manjšem stresu, zmanjšuje nevarnost za kognitivni upad, znižuje tveganje za razvoj demence, Alzheimerjeve bolezni in depresije.
Za namene promocije smo razvili infografiko v obliki animacije gif in razglednice.