Prejšnji teden je v okviru programa Aktivno v šolo in zdravo mesto potekalo Usposabljanje za izvajanje Pešbusa in Bicivlaka. Tudi tokrat se ga je udeležilo veliko število motiviranih posameznikov, predstavnikov šol, občin in drugih organizacij, ki želijo v lokalnem okolju spodbujati aktivno hojo v šolo s Pešbusom in/ali Bicivlakom. Na usposabljanju smo vsi imeli tudi priložnost prisluhniti izkušnjam dveh navdihujočih gostov, ki se z organizacijo spremljanje hoje v šolo s Pešbusom in Bicivlakom ukvarjata že več let.
Program Aktivno v šolo in zdravo mesto podpira šole, občine in druge organizacije, ki želijo v lokalnem okolju prostovoljno prispevati k bolj aktivni hoji otrok v šolo tako, da za najmlajše šolarje organizirajo Pešbus in Bicivlak. Poleg materialov in gradiv, ki jih izvajalci brezplačno prejmejo za organizacijo in izvajanje aktivnosti ter informacij na spletni strani programa je enkrat letno organizirano tudi Usposabljanje za izvajanje Pešbusa in Bicivlaka. Udeleženci na tem pridobijo vse potrebne informacije in spoznajo orodja za organizacijo in izvedbo aktivnosti. Izvajalci programa pa zainteresiranim organizatorjem nudijo podporo in svetovanje pri organizacij spremljanje hoje v šolo tudi mimo samega dogodka.
V četrtek, 23. 3. 2023, je ponovno potekalo usposabljanje za izvajalce Pešbusa in Bicivlaka, ki se ga je udeležilo 42 predstavnikov šol, občin ter drugih organizacij. Izkušnje iz večletne prakse izvajanja Pešbusa in Bicivlaka sta delila Eneja Baloh iz OŠ Lucija in Simon Krumpak iz OŠ Šempeter v Savinjski dolini. Oba sta nas navdušila s poročanjem o načinih izvajanja aktivnosti in širših spremembah, ki jih počasi a vztrajno sproža spodbujanje aktivne hoje v šolo s Pešbusom in Bicivlakom.
Eneja Baloh je učiteljica geografije na OŠ Lucija, na kateri je prvi Pešbus začel delovati spomladi 2021, ko je bila šola na pobudo Občine Piran vključena v pripravo Lokalnega načrta hodljivosti za Piran, v okviru katere je bil posodobljen tudi načrt šolskih poti, opravljene analize oddaljenosti otrok od šole ter načina (in želenega načina) prihoda v šolo, zasnovane in postavljene so bile tudi postaje Poljubi in odpelji. V okviru zadnje izvedbe Pešbusa, jeseni 2022, v času Evropskega tedna mobilnosti so aktivnost razširili in organizirali tudi Dan brez avtomobila ter v okolici šole za nekaj ur ustavili promet ter tako učitelje in učence spodbudili, da so v šolo prišli peš. Na izpraznjenem šolskem parkirišču so učenci dobili priložnost, da z napisi in risbami sporočijo, v kakšnem planetu si želijo živeti.
Simon Krumpak, je učitelj športne vzgoje na OŠ Šempeter v Savinjski dolini, ki je na OŠ Polzela večkrat koordiniral izvedbo Pešbusa, prvič že leta 2018. Pešbus so na šoli izvajali tudi skozi vse šolsko leto enkrat tedensko, izvajali pa so tudi že Bicivlak. Kot učitelj športne vzgoje in zagovornik zdravega načina življenja je bil k organizaciji Pešbusa in Bicivlaka spodbujen zaradi nezdravih navad in načina življenja, ki ga je opazil pri svojih učencih. Njegova prizadevanja je podprla tudi šola, ki je bila pripravljena prilagoditi urnik tako, da so lahko enkrat tedensko učenci skozi vse šolsko leto pridružili Pešbusu, obdal pa se je tudi z vioko motiviranimi sodelavci, ki so priskočili na pomoč pri spremljanju učencev.
Nova “generacija” bodočih koordinatorjev Pešbusov in Bicivlakov je na dogodku pridobila uvid v vse ključne informacije in orodja potrebna za začetek snovanja aktivnosti v svojem okolju. Veselimo se, da bodo tudi letos motivirani posamezniki od vsepovsod omogočili najmlajšim šolarjem aktivno hojo v šolo peš ali s kolesom.
Ekipa programa Aktivno v šolo in zdravo mesto pa bo vse izvajalce pri tem podprla tudi z digitalnimi gradivi in materiali za izvajanje Pešbusa in Bicivlaka (table, vozovnice, nalepke itd.) ter svetovanju in morebitnih vprašanjih. Kontakt: info@aktivnovsolo.si.